ecomail pop-up Ecomail mobilní pop-up

Zdravý životní styl

Představte si, že jste na procházce v lese. Slunce prosvítá skrze koruny stromů a způsobuje, že listy září zeleným světlem. Vzduch je čerstvý a plný vůní borovic a mokré země. Když se zastavíte a nasloucháte, slyšíte šumění listů ve větru a zpěv ptáků na větvích nad vámi. Jak se cítíte? Pravděpodobně velmi uvolněně a klidně, že?

Tento pocit není náhodný. Příroda má neuvěřitelnou schopnost pozitivně ovlivňovat naše tělo a mysl, což je důvod, proč se stále více lidí obrací k “zelené terapii” jako součást svého zdravého životního stylu

Zelená terapie, také známá jako ekoterapie nebo přírodní terapie, je založena na myšlence, že trávení času v přírodě může mít léčivé účinky na naše tělo i mysl. A věda to podporuje! Studie ukazují, že pravidelné trávení času v přírodě může snížit hladinu stresu, zlepšit náladu, zvýšit energii a dokonce i posílit imunitní systém.

Jedním z nejznámějších příkladů zelené terapie je japonská praxe “shinrin-yoku”, což znamená “koupání se v lese”. Japonská vláda začala tuto praxi propagovat v 80. letech jako způsob, jak lidem pomoci zvládat stres a únavu spojenou s moderním životem. Shinrin-yoku spočívá v pomalém procházení lesem, kdy se člověk plně ponoří do svého okolí a vědomě vnímá své smysly.

Zelená terapie: Jak přesně příroda působí na naše tělo a mysl?

Existuje několik teorií. Jedna z nich je tzv. biophilia hypotéza, kterou představil americký biolog Edward O. Wilson. Tato teorie říká, že lidé mají vrozenou potřebu být v kontaktu s přírodou a ostatními živými bytostmi. Když jsme v přírodě, naše tělo a mysl se cítí naplněny a spokojené.

Další teorie se zaměřuje na to, jak příroda ovlivňuje naše smysly. V přírodě jsou naše smysly stimulovány přirozenými zvuky, vůněmi a barvami, což může mít uklidňující účinek na naši mysl. Například zvuk šumění listů ve větru nebo vln na pláži může pomoci uvolnit napětí a zlepšit náladu.

Příroda také nabízí mnoho příležitostí k pohybu a fyzické aktivitě, což je důležitá součást zdravého životního stylu. Ať už jde o procházku, běh, jízdu na kole nebo plavání v jezeře, pohyb v přírodě nám pomáhá udržovat tělo zdravé a mysl čilou.

Nemusíte se ale stát horolezcem nebo lesním mužem, abyste začali s zelenou terapií. Stačí si najít čas na pravidelné procházky v parku nebo jen strávit nějaký čas na zahradě. Důležité je být vnímavý k přírodě kolem sebe a dovolit si ponořit se do její krásy a klidu.

Zelená terapie je tedy jednoduchý, ale mocný způsob, jak zlepšit svůj zdravý životní styl. Takže příště, když budete cítit, že se vám hromadí stres nebo že potřebujete povzbudit svou energii, vydejte se do přírody a nechte ji udělat své kouzlo. Vaše tělo i mysl vám poděkují.

Osobní zkušenost autora s úzkostí a stresem

Byla jsem vždy člověk, který se rád učil, pracoval na sobě a usilovně bojoval za své cíle. Ať už šlo o akademickou dráhu nebo profesní život, stres a úzkost mě provázely na každém kroku. Zpočátku jsem si myslela, že je to normální součást života a že si prostě musím zvyknout na tyto pocity. Avšak jak roky ubíhaly, mé tělo a mysl začaly ukazovat známky únavy a vyčerpání.

Jednoho dne jsem seděla ve své kanceláři s hlavou zabořenou do rukou, neschopna se soustředit na práci kvůli tíze svých myšlenek. V tu chvíli mi došlo, že potřebuji změnu. Nemohla jsem takto pokračovat a ignorovat signály mého těla.

Zelená terapie: Hledání řešení

Začínám hledat řešení pro mé problémy se stresem a úzkostí. Po konzultaci s odborníky na duševní zdraví jsem objevila pojem “zelená terapie”. Jednalo se o metodu léčby duševních potíží spojenou s přítomností v přírodě a jejím pozitivním vlivem na naše tělo a mysl.

S nedůvěrou jsem se pustila do zkoumání tohoto přístupu. Nyní trávím více času venku, procházet se po parku poblíž mého domova nebo si občas vyjít do lesa. Zpočátku mi to přišlo jako ztráta času, ale brzy jsem začala vnímat první pozitivní změny.

Jednoho dne, když jsem se procházela lesem, narazila jsem na malé jezírko obklopené stromy a keři. Sednu si na břeh a nechám své nohy namočit ve studené vodě. Najednou mě zaplavuje pocit klidu a míru. Objevuje se tak intenzivní, že mi doslova vzal dech. V tu chvíli mi došlo, že jsem objevila něco velmi cenného.

Ten okamžik

Tento okamžik u jezírka byl jako zjevení – metaforický bod zlomu na mé osobní cestě boje s úzkostí a stresem. Byla to ta chvíle, kdy mi došlo, jak moc silný má příroda léčebný potenciál. Uvědomila jsem si také, že není nutné hledat složité řešení problémů – někdy stačí zastavit, naslouchat tichu a nechat se unést krásou přírody.

Od té doby jsem tráví pravidelně čas v přírodě. Každý den si dávám alespoň půlhodinovou procházku, která mi pomáhá udržet mysl čistou a tělo v kondici. Můj stres a úzkost se postupně snižují a já se cítím šťastnější a spokojenější.

Zelená terapie mi ukázala, že klid a harmonie mohou být dosaženy prostřednictvím jednoduchých, ale silných zážitků spojených s přírodou. Ať už je to pocit slunce na tváři, šumění listí ve větru nebo pohled na rozkvetlou louku – tyto okamžiky mají sílu léčit naši duši.

Moje osobní zkušenost se stresem a úzkostí mě naučila jednu velmi důležitou lekci: nikdy neztrácet kontakt s přírodou. Ve svém životě jsem teď otevřená novým zkušenostem, které mi pomáhají objevovat další možnosti zelené terapie. Ať už je to pěstování květin na balkonu, péče o domácí zvířata nebo prostě jen občasný výlet do divočiny – moje srdce je nyní naplněno vděčností za tyto zázraky, které mi příroda nabízí.

objednejte se na RITUÁL PĚTI ELEMENTŮ

https://www.shop-comfort.cz/ritual-peti-elementu–zadni-cast-tela-2/

Rituál 5 elementů

trackovací kód ecomal